Blog

Podcasty o bieganiu, które polecam z czystym sumieniem

Ostatnio było o książkach, a tym razem pozwolę sobie polecić kilka podcastów. Zastanawiałem się jednak jakim kluczem pójść, szczególnie, że całkiem sporą ilość podcasterów znam osobiście i tym bardziej chciałbym w zestawieniu ująć ich podcasty bo chyba wszystkie te nagrywane przez moich znajomych zasługują na uwagę. Lista byłaby jednak tak długa, że równie dobrze mógłbyś wpisać w Google słowo „podcast” i rezultat nie byłby znacząco inny.

Zdecydowałem więc, że tym razem dam kilka propozycji podcastów o bieganiu, które polecam ! Z góry przepraszam tych, których podcastów nie wymienię – w zasadzie problem może być tu dwojaki. Albo jest tak, że nie miałem okazji tych podcastów poznać, albo jest tak że akurat ze mną niezarezonowały. Cóż, może się tak stać, że nie z każdym wszystkie podcast zarezonuje w równym stopniu! Mówię to w pełni świadomie będąc podcasterem bo wiem, że podcasty, które nagrywam też nie zawsze z każdym rezonowały. Taki świat i nie jest możliwe nagranie czegoś, co będzie podobać się wszystkim ! Nie miej mi więc za złe jeśli akurat Twojego podcastu nie wymieniłem poniżej – uwierz, że to w żadnym wypadku nie jest nic osobistego, a może być i tak, że po prostu nie miałem jeszcze okazji poznać Twojego podcastu.

Przechodząc jednak do rzeczy poniżej „garść” podcastów biegowych, które serdecznie Ci rekomenduje jeśli biegasz albo co najmniej bierzesz pod uwagę, że zaczniesz !

Black Hat Ultra i Black Hat Team

Te podcasty wymieniam łącznie bo i nie ma sensu ich rozdzielać ! Jak mówi sam Kamil Dąbkowski, który tworzy je oba – nie dotyczą one tyle biegów ultra, co poszukiwania szczęścia. To ostatnie jednak może odbywać się właśnie przez biegi ultra ! Rewelacyjna realizacja BHU nie powinna dziwić ponieważ Kamil zawodowo zajmuje się nagrywaniem audio i video, a ostatnio wypuścił nawet kurs o nagrywaniu podcastów. Jakoś to jednak w zasadzie kwestia czwartorzędna ! Najważniejszy jest ten klimat, rozmowy, pytania i odpowiedzi, które padają szczególnie, gdy rozmowa zaczyna trwać już nieprzyzwoicie długo. Sam podcast to nie tylko rozmowy z ultrasami, ale też czas od czasu zdarzy się nieco wiedzy z zakresu medycyny, fizjoterapii czy dietetyki. Wszystkie odcinki mają formę wywiadów i zawsze jest w nich naprawdę znany w świecie ultra gość !

Niepoważne treningi podcast

Grzegorz Soczomski i Radosław Langner rozmawiają a czasem nawet narzekają. Tak przynajmniej sami o osobie mówią. Czy narzekają ? Szczerze mówiąc nie zapamiętałem takich fragmentów, natomiast ich rozmowy są bardzo, ale to bardzo ciekawe ! Jest masa wiedzy teoretycznej dotyczącej biegania, która jest corową częścią tego podcastu. Żeby było jednak dostatecznie niepoważne są też żarty, a w zasadzie – dobornie dobrane suchary, które z odcinka na odcinek jeszcze lepiej sięgają ostatecznego dna tej formy rozrywki. Kto zna Monthy Pythona może wyobrazić sobie tych gentelmenów rozmawiających na temat biegania ultra i będzie już bardzo blisko tego co jest prezentowane w Niepoważnych treningach.

Świat Okiem Biegacza

Na wypadek, gdybym zapomniał, że nie samym bieganiem po lasach żyje człowiek jest i Świat Okiem Biegacza ! Co prawda zdarzają się rozmowy z biegaczami bardziej z mojego „półświatka” jednak zdecydowana większość to biegacze „asfaltowi”, a nawet „tartanowi”. Cóż, najszybszym biegaczek to ja nie jestem, ale kiedy słucham rozmów prowadzącego ten podcast Florka z jego gośćmi to schodzę na ziemię i przypominam sobie ile jeszcze pracy przede mną ! Co prawda, mam takie wrażenie, że ten podcast jest dla tych, którzy jednak nieco poważniej myślą o bieganiu, ale na pewno nikomu, kto chce włożyć nieco energii w swój amatorski trening ta dawka wiedzy zaszkodzić nie może !

Podcast do biegania

W Podcascie do biegania usłyszysz ciekawe rozmowy na temat biegania i nie tylko. W zasadzie, szczególnie ostatnio, jest poruszanych dużo tematów okołobiegowych takich jak swimrun, triathlon i inne dyscypliny, które w przypadku biegaczy mogą stanowić pewien rodzaj urozmaicenia.  Słucha się tego bardzo przyjemnie szczególnie jeśli jest się amatorem i to o nie najwyższym stopniu zaawansowania ponieważ Panowie świetnie wszystko tłumaczą !  Podcast jest prowadzony trochę na zasadzie rozmowy młodego adepta biegania z doświadczonym biegaczem i trenerem, a że ten pierwszy jest mocno zainteresowany, gdy ten drugi ma wiedzę którą chce się podzielić można dowiedzieć się naprawdę dużo!

Podcast górski 8A

Pozwolę sobie powiedzieć to wprost – jeśli tak wyglądałby kontent marketing innych sklepów to chyba wszyscy z lubuścią oglądaliby i słuchali reklamy ! Genialny pomysł żeby markę sklepu z odzieżą i obuwiem sportowym oprzeć o wywiady z biegaczami i osobami uprawiającymi inne dyscypliny pokrewne. Rozmowy zawsze dotyczą konkretnych wyzwań albo tego jak do nich podejść przy czym goście podcastu opowiadają także o tym jaki sprzęt uważają za najlepszy do danych warunków, czy sytuacji, albo też z jakiego sprzętu korzystali, gdy pokonywali kolejne wyzwania !

Choć ze względu na raczej górską niż biegową tematykę tego podcastu nie jest on w mojej ścisłej czołówce to jednak ewidentnie go cenię za merytorykę, informację, ale też za pomysł na promocję sklepu sportowego !

Trail DNF – dwóch nudnych frustratów

Tym razem kolejny podcast stricte biegowy, a w zasadzie dotyczący biegów ultra. W przeciwieństwie do Podcastu do Biegania tu znajdziesz raczej historie z biegów opowiadane przez prowadzących podcast ale oczywiście jest i miejsce na poruszenie bieżącej tematyki biegowej. Całość utrzymana w raczej zabawnej konwencji, której słucha się lekko i przyjemnie. Główna wada tego podcastu to zupełny brak regularności w nagrywaniu co niestety ma przełożenie na możliwość oddania się tym jakże ciekawym i inspirującym rozmową na dłuższą metę. Liczę jednak na to, że Panowie jako biegacze ultra i z regularnością sobie poradzą i już niebawem będzie można ich słuchać zdecydowanie częściej.

Gniewomir.In

Gniewko to osoba, która nie mówi o bieganiu – on opowiada historie. Jego podcast nie jest też podcastem stricte  biegowym co zresztą wynika już z jego podtytułu „Myśl, jedź, biegaj”. Cóż, jeśli chcesz poznać bardziej mentalną stronę biegania, a może nawet stronę bardziej duchową to jak najbardziej powinieneś posłuchać Gniewka ! Jeśli interesuje Cię weganizm, albo przynajmniej rozważałeś mały flirt z dietą roślinną – jak najbardziej powinieneś posłuchać Gniewka ! Innymi słowy, jeśli chcesz prócz otwartości na bieganie i biegowe emocje dowiedzieć się o innych jakże ciekawych kwestiach koniecznie włącz Gniewomir.In

Kamil Morduje Kilometry

Ok to już podcast, który został dodany do zestawienia po jego opublikowaniu. Nie trafiłem na niego wcześniej i dopiero na moją prośbę o podrzuceniu innych jeszcze podcastów dostałem na niego namiary. Cóż, czasem jest i tak, że człowiek jest o pół miesiąca nie na bieżąco ale finalnie wszystko dobrze się kończy i nie omija go nic wartościowego ! Co prawda ten podcast to „świeżynka” bo na dzień kiedy o nim pisze ma dopiero 4 odcinki, ale zapowiada się ciekawie. W przeciwieństwie do większości, które jak do tej pory wymieniłem Kamil nie sam snuje swoją opowieść i raz jest ona bardziej techniczna, a raz bardziej filozoficzna. Dobrze się tego słucha i tu podobnie jak w przypadku a8 podcast górski trzeba przede wszystkim powiedzieć, że jeśli marketing sklepów sportowych będzie szedł w tę stronę to chyba absolutnie nikt nie będzie miał zastrzeżeń do tego, że akurat „trafił na reklamę”.

Cóż, bez wątpienia jest więcej podcastów o bieganiu niż te, które wymieniłem powyżej jednak części z nich z dużą dozą prawdopodobieństwa nie znam, a kilka akurat ze mną nie zarezonowały. Nie zmienia to faktu, że jeśli doczytałeś do tego miejsca, a znasz jeszcze jakieś podcasty o bieganiu, albo sam jesteś twórcą jakiegoś to napisz jaki to podcast i podlinkuj go w komentarzu ! A i na sam koniec zdradzę Ci tajemnicę ! Podcast, czy też projekt Ultra Życie nigdy nie miał być projektem o bieganiu ! Fakt, czasem o bieganiu opowiadam, ale zauważ, że wyłącznie o jego mentalnych stronach. Bieganie też ilustruje wiele kwestii, ale tylko ilustruje bo o technicznej jego stronie wiem niezmiernie niewystarczająco i wciąż się jej uczę ! Ultra Życie to projekt mówiący o życiu na długim dystansie, o tym jak możemy żyć lepiej i jak oderwać się od tego co dobre tylko tu i teraz.

Na koniec prośba

Jeśli więc nagrywasz swój podcast o bieganiu, a nie znalazłeś się na liście mam do Ciebie prośbę – zamieść do swojego podcastu link w komentarzu pod tym artykułem żebym ja i inni mogli się o nim dowiedzieć !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *