Blog

15 nawyków skutecznego działania

Ok trochę jest tak, że miało być o nawykach nieco inaczej, ale jednak na to „nieco inaczej” trzeba nieznacznie więcej czasu niż kilka godzin. W każdym razie temat nie ucieknie, bo rodzi się powoli nowy projekt. Dzisiaj żeby jednak tydzień nie był „pusty”, ale jednak przede wszystkimi po to żeby przygotować się do nieco dłuższej i bardziej złożonej formy wypowiedzi, poniżej ….. rzeczy, które robię, robiłem lub zamierzam zacząć, a które nie tylko moim zdaniem dają poczucie sprawczości tak potrzebne w codziennym życiu.

Sprawstwo

Zanim jednak zacznę pozwolę sobie na jeszcze kilka słów wprowadzenia. Otóż, wspomniałem już że chcę się skupić na tych nawykach, które dają poczucie większej skuteczności, czyli wspomnianego większego sprawstwa. Z każdą z tych rzeczy jest trochę tak, że sama w sobie nie ma większego znaczenia dla całokształtu naszego życia, ale jeśli wziąć pod uwagę fakt, że trzymając się któregokolwiek z tych nawyków podnosisz swoją efektywność, masz poczucie, że skoro robisz określone rzeczy i jesteś w stanie przy nich wytrwać to przecież jesteś w stanie robić i inne, to niewątpliwie finalnie ma to znaczenie znacznie szersze niż sam fakt robienia którejkolwiek z nich. 

15 nawyków skutecznego działa

Cóż, kiedy indziej będzie więcej na temat tego jak te nawyki można łączyć, kiedy ich łączenie ma większy sens, albo też czy dobrze jest posiadać jakieś cele nadrzędne, albo pomyśleć o jeszcze czymś innym, a dzisiaj przede wszystkim skupmy się na samych nawykach, które możesz zacząć wdrażać już dziś. Poniżej poznasz ich całkiem sporo, a w zasadzie …. :

 1. 2 litry wody

2 litry wody – cóż, nie jestem lekarzem, ani dietetykiem, ale chyba większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że dobre nawodnienie jest ważne dla organizmu. Dwa litry wody to mniej więcej tyle ile trzeba do tego, żeby nawodnienie faktycznie było dobre ! Dla tego zachęcam Cię do tego abyś każdego dnia pił co najmniej tyle wody i to najlepiej niegazowanej ! Cóż, być może w moim przypadku to wypadkowa większej liczby czynników, ale z pewnością z piciem wody wiąże: mniejszą ilość bólów głowy oraz lepszą sylwetkę !

 • Zero cukru

Zero cukru – jeśli nawet nie słodzisz kawy i herbaty to sięgnij proszę do lodówki i spójrz na składy trzech dowolnych produktów! Jeśli nie będzie tam cukru, a nawet jeśli będzie on w składzie tylko jednego z nich to jest naprawdę nieźle ! Cóż, cukier nie jest najlepszym przyjacielem człowiek, a jego zły wpływ dotyczy nie tylko tego, że stajemy się otyli ! Jego wyeliminowanie będzie dla Ciebie początkowo ciężkie, ale spójrz tylko w internet jak wiele profitów możesz dzięki temu zyskać ! Jeśli chcesz na ten temat wiedzieć więcej to polecam Ci książkę „Cały ten cukier” Damon Gameau

 • 45 minut sportu

45 minut sportu – już słyszę Twoje słowa bo były także moimi ! Jak ja znajdę 45 minut na sport dziennie ? To już nawet nie problem tego, że obawiasz się, że nie dasz rady ćwiczyć przez 45 minut, a tego, że nie da rady tak wielu minut poświęcić na sport …. Wiem, bo sam tak mówiłem ! Sprawa wygląda jednak tak, że jak tylko znajdziesz 45 minut na sport to staniesz się zdrowszy, będziesz miał więcej energii, a bardzo szybko poczujesz znaczącą różnicę i w „generowaniu” czasu ponieważ okaże się, że lepiej nim zarządzasz !

 • 10 minut medytacji

10 minut medytacji – medytacja jest idealna na zwiększenie koncentracji i z tego powodu jest niezbędna żeby świat przesadnie Cię nie rozproszył w czasie realizacji tego wyzwania ! O dziwo to nie żart, a szczera prawda ponieważ faktycznie badania naukowe dowodzą, że praktykowanie medytacji zwiększa naszą koncentrację i może prowadzić do powstania nowych połączeń w mózgu. Jeśli jeszcze nie medytowałeś to skorzystaj z medytacji prowadzonych, które znajdziesz na Youtube, w naszym podcaście Ultra Życie, ale też w sklepie Agi na jej stronie www.treningzyciaibiznesu.pl .

 • 15 minut lektury dziennie

15 minut lektury dziennie – kiedy ostatnio czytałeś książkę ? Jeśli odpowiesz, że wcale nie tak dawno temu to to zadanie prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie żadnym wyzwaniem ! Ja wiem, że to kolejne 15 minut z Twojego życia, których przecież nie masz, ale wyobraź sobie, że książkę można czytać w metrze, w autobusie, przy porannej kawie, a nawet …. Nie tego już głośno nie powiem ! Uwierzysz czy nie – czytając jedynie po kilkanaście minut dziennie do tej pory w 2020 r. przeczytałem już dobrze ponad 10 książek ! Ten nawyk co prawda wdrożyłem dopiero w tym roku, ale jestem naprawdę pełen optymizmu jeśli chodzi o jego skutki ! Pamiętaj jednak, że jeśli czytasz w ramach pracy – co np. dotyczy mnie – to tego czytania nie wliczamy do wyzwania ! Najlepiej żeby czytane przez Ciebie lektury nie były związane z pracą, żeby dawały Ci nową perspektywę i dotyczyły rzeczy, które nie są związane z Twoją pracą ! Jeśli do tej pory nie czytałeś nic i to od wielu wielu lat, ani też nie słuchałeś audiobooków to te ostatnie uznałbym za dopuszczalną alternatywę! Cóż, trochę jest tak, że lepszy rydz niż nic, więc jeśli miałbyś nie czytać wcale to już lepiej jeśli będziesz robił to uszami !

 • Afirmacja

Afirmacja – to nie tak, że myślenie pozytywne jest samo w sobie sprawcze. Bardziej jest tak, ze myślenie negatywne potrafi „podciąć skrzydła”. Jak się można przed tym uchronić ? Cóż, pewnie żeby poznać pełen wachlarz trzeba by było pytać specjalistów ale z całą pewnością jedną z możliwych dla wszystkich do wdrożenia metod są afirmację. Na czym one polegają ? Cóż, tworzysz sobie swoją własną krótką wypowiedź, która ma Cię podnieść na duchu i pchnąć na dobre tory i powtarzasz ją sobie każdego dnia, nawet wielokrotnie, gdy uznasz że to właściwy moment do tego.

 • Ogranicz social media 

Ogranicz social media  – powiem tak, niezależnie od tego jakiego telefonu używasz zweryfikuj ile czasu spędzasz w social mediach (praktycznie każdy telefon ma taką możliwość), a potem dodaj do tego ilość czasu, którą spędzasz w nich na komputerze ! Jeśli zajmuje Ci to poniżej godziny dziennie to już i tak Ci gratuluje ! Jeśli jednak chciałbyś mieć więcej czasu na rzeczy nieco bardziej produktywnego to mocno rekomenduję w równowadze cyfrowej w telefonie wprowadzić pewne ograniczniki co do ilości czasu, który możesz spędzać w social mediach, a na komputerze zainstalować jeden z programów kill newsfeed i ograniczyć się do intencjonalnego korzystania z tychże.

 • Ogranicz Netflix

Ogranicz Netflix – nie wiem czy są analogiczne ograniczniki także na Netflix i inne podobne rozwiązania rozrywkowe, ale może jeśli uświadomisz sobie, że po dobrej weekendowej serii seriali za rok od dziś nie będzie kompletnie nic wynikać z tego, że je oglądałeś a co więcej równie wiele będzie wynikać z Twojego czasu na to poświęcone to też wprowadzisz sobie pewne ograniczniki w tym zakresie.

 • 3 dobre rzeczy

3 dobre rzeczy – zadanie jest proste. Kończ każdy dzień wypisaniem trzech dobrych rzeczy, które Ci się przydarzyły. Ewentualnie możesz wypisać ich więcej – o to nikt nie będzie miał do Ciebie wyrzutów ! Co to daje ? Otóż daje to przede wszystkim tyle, że zaczynasz zdecydowanie bardziej skupiać się na pozytywach, a nie negatywach, a to daje już naprawdę dużo. Niekiedy naprawdę dużo może kosztować Cię wymienienie 3 dobrych rzeczy, ale niekiedy może być też tak, że dzięki temu zadaniu poczujesz, że nawet z pozoru złe wydarzenia z danego dnia mają jednak jasną stronę !

 1. Journaling

Journaling – oj nie, nie chodzi tu bynajmniej o wpis typu „mój drogi pamiętniczku”. Zdecydowanie bardziej chodzi tu o wpisy, które pozwalają nam na obserwowanie siebie, swoich reakcji, zachowań, przyzwyczajeń i nawyków. Tylko jeśli poświęcisz czas analizie samego siebie będziesz w stanie prawidłowo je wszystkie zdiagnozować. Dlatego też, niezmiernie przydatnym może być codziennie zapisywanie ważniejszych rzeczy, które nas spotkały, wyciąganie wniosków, szukanie przyczyn czy rozwiązań. Temu może służyć

 1. Zimny prysznic

Zimny prysznic – jeśli do tej pory tego nie robiłeś i jeśli nigdy nie morsowałeś to uwierz mi …. Pierwsze kilka razy będzie dla Ciebie dość ciężkie ! Na szczęście po tych kilku razach stanie cię to dla Ciebie świetnym rozpoczęciem dnia dzięki któremu będziesz mieć siłę i energię do tego żeby sprostam pozostałym wyzwaniom ! Choć różnie mówią to są i tacy, którzy podkreślają, że zimny prysznic jest dobry dla Twojego zdrowia ja jednak mogę potwierdzić wyłącznie tyle, że od kiedy regularnie biorę zimne prysznice rzeczywiście nie choruje i mniej się przeziębiam. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że zimne prysznice to ogromny strzał energetyczny szczególnie o poranku i poczucie ogromnego zwycięstwa ! To coś więcej niż mały sukces z rana, to zacząć dzień jako wojownik, a nie osoba, która być może stanie do walki z trudnościami, ale tylko wtedy, gdy te nie będą zbyt trudne.

 1. Morsowanie

Morsowanie – tu w zasadzie jest jeszcze więcej benefitów niż przy zimnym prysznicu. Nie będę się mądrzył, a nawet przestrzegę Cię przed bezkrytycznym słuchaniem informacji na jego temat, które można znaleźć w internecie. Powiem jedynie tyle, że dzięki morsowaniu może ewidentnie poczuć się osobą, która jest w stanie przełamać niejedną barierę, a finalnie – przynajmniej w moim przypadku – zdecydowanie rzadziej się przeziębiam !

 1. 5 minut ćwiczeń oddechowych

5 minut ćwiczeń oddechowych – wbrew wszystkiemu to czy potrafimy prawidłowo oddychać ma niebagatelny wpływ na nasze życie ! Cóż, w żadnej mirze nie uważam się tu za mistrza natomiast, mówiąc krótko, im szybciej zacznę to robić poprawnie tym bardziej na tym skorzystam, bo finalnie przyda mi się to i w życiu zawodowym i prywatnym, a także w sporcie ! Niestety, ani ja ani Agnieszka nie jesteśmy tu specjalistami więc nie chcemy z tego robić punktu wyzwania, a jedynie odeślemy cię tu czy to do ćwiczeń oddechowych Wima Hofa, czy też do innych dostępnych w zasadzie za darmo w internecie.

 1. Ucz się języków

Ucz się języków – w zasadzie to ucz się czegokolwiek, ale języki najbardziej potrafią się w życiu przydać. Cóż, tak się złożyło, że nigdy swojego angielskiego nie doprowadziłem do odpowiednio wysokiego poziomu, a teraz kiedy od niemal dwóch lat znowu się go uczę mam poczucie, że jest szansa, że może nie na poziomie mistrzowskim, ale zupełnie komunikatywnym i to także w biznesie jestem w stanie się nim posługiwać. Jeśli umiesz angielski albo inny język obcy to nauka kolejnego języka jest ponoć jeszcze łatwiejsza przez co zadanie będzie dla Ciebie tym  prostsza.

 1. Planuj i działaj

Planuj i działaj – nie jestem orędownikiem wielkich planów, które przygotowuje się miesiącami jeśli nie latami. Niemniej jednak, jest tak, że jeśli pewne rzeczy przeanalizujesz, zaplanujesz to będzie Ci łatwiej je zacząć. Nie zapominaj jednak, że na dystansie ultra, czyli po prostu na długim dystansie, nie tyle można co należy korygować swoje plany i działania. Dla tego planuj, ale też działaj !

Ok pewnie mógłbym jeszcze trochę powymieniać, ale to przecież nie o to chodzi. Nie będę też ukrywał, że równolegle nie stosuje raczej więcej niż 7 z tych nawyków oraz część z ograniczeń, które tu wymieniłem, bo łącząc je z innymi obowiązkami …. cóż …. Nie zawsze wystarcza czasu. Od tak trywialna rzecz można by rzec – hamuje nas przed dalej idącymi zmianami, a tak naprawdę to utwierdza nas w tym, że  życie to sztuka wyboru i nie można mieć wszystkiego !

A jakie są Twoje nawyki ? Co daje Ci poczucie bycia sprawczym ? Podziel się tym w komentarzu !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *