Blog

A może jednak warto przeczytać książkę ?

Zacznę od odpowiedzi na to pytanie: warto ! Oj, warto przeczytać książkę chociaż bardzo bym polemizował czy warto ją przeczytać 56 razy w ciągu roku. Przede wszystkim chcę Ci powiedzieć, że na dobre kilka lat porzuciłem czytanie „dla siebie” stwierdzając, że przecież już tak dużo czytam w pracy, że jestem w pełni usprawiedliwiony żeby nie czytać niczego innego jak tylko zawodowe tematy. Do tego przecież słuchałem podcastów, audiobooków co dawało mi dodatkowe powody do utwierdzania się w przekonaniu, że czytać to już naprawdę nie muszę.

Spokojnie ! Nie będę Cię namawiał do czytania kilkunastu książek rocznie. Kilka w zupełności wystarczy. Realnie to chcę Cię namówić do tego żebyś czytał książkę przez 15 minut dziennie. Poważnie ! Ani minuty dłużej ! 15 minut dziennie będzie idealne ! Dla przykładu do kawy. Najlepiej wstań nieco wcześniej (pewnie teraz myślisz, że „ten znowu swoje”) i pijąc poranną kawę przeczytaj kilka stron. Już po kilku dniach zobaczysz efekt, którego się nie spodziewałeś. Po pierwsze, nagle wyjdzie na jaw, że czytając po jedyne 15 minut dziennie jesteś już w drugiej połowie swojej pierwszej od dawna książki. Po drugie, w jakiś magiczny sposób pomaga to uporządkować myśli. Ja wiem, że można, a nawet warto słuchać i podcastów i audiobooków, ale książka i to najlepiej papierowa ma swój klimat, który przekłada się na efekty związane z czytaniem. Nie, nie obiecuję Ci, że dzięki 15 minut czytania dziennie Twoje życie zmieni się o 180 stopni, ale obiecuję Ci, że po krótkim czasie odczujesz zmianę na lepsze. To lepsze będzie być może trudne do nazwania, ale wszystko zacznie się nieco bardziej układać.

Wybierz więc książkę z półki, zamów ją przez internet, albo wypożycz w bibliotece i zacznij czytać. 15 minut dziennie. Tylko tyle i aż tyle. Może kiedyś napiszę Ci jakie pozycje ja rekomenduję chociaż mimo, że już od jakiegoś czasu czytam kolejne książki wydaje mi się, że jeszcze trochę wody będzie musiało upłynąć żeby mieć poczucie, że realnie moje rekomendacje odniosą się do dobrze zbadanego rynku, a nie tylko jego fragmentu, który poznałem w niedługim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *