Blog

Jak zacząć kiedy „przecież nie mam czasu”?

Dobra, wiadomo – nie masz czasu. Jesteś tak zajęty, że absolutnie nie masz czasu ! Jak już masz czas to trzeba odpocząć, czyli wiadomo: poskrolować social media, trochę Netflixa, jakiś drineczek …. Też tak miałem. Przecież wiadomo – zasłużyłeś na odpoczynek to trzeba zasłużenie odpocząć !


Jakie bieganie ? Jaki sport ? A ta medytacja – wziął i powymyślał ! Masakra !

No faktycznie, nic Ci na to nie poradzę, że to zaboli. Ja osobiście nie znalazłem lepszego sposobu niż się po prostu „przymusić” na samym początku. Chcesz zmiany życie to musisz poczuć, że coś się zmienia. Nie będę dawał jakiś niepotrzebnych metafor. Jeśli chcesz zmienić swoje życie to niestety ale nie zrobisz tego sam tego nie zauważając, nie odczuwając … tak się nie da i tyle ! A żeby było jeszcze trudniej to od razu powiem, że nawet jeśli zmienisz swoje życie to wcale nie znaczy, że wszystkie Twoje problemy znikną ! Część z nich pewnie zniknie, a część pozostanie. Pytam więc czy dla tej „części” jesteś gotów na wyrzeczenia ?

Co może Ci w tym pomóc ? Nie będę wchodził w dyskusję, czy są „sowy” i „skowronki” a odwołam się tylko do tego co sam zaobserwowałem. Jeśli prowadzisz biznes, zarządzasz zespołem, wychowujesz dzieci, czy robisz inne odpowiedzialne rzeczy to często trudno Ci się odciąć od wiru spraw w godzinach popołudniowych albo wieczornych. Uprawienie sportu o 23 to natomiast raczej średni pomysł. Na moje doświadczenia żeby być systematycznym łatwiej jednak „poszukać” czasu w godzinach porannych. Uwierz mi – ten czas „gdzieś tam jest”, a Ty naprawdę jesteś w stanie wstać tę godzinę wcześniej ! Jeśli masz psa, z którym i tak chodzisz na spacer to może starczy wstać nawet pół godziny żeby znaleźć czas na jakąś aktywność poranną. Może być to wystarczające przynajmniej do momentu, w którym pies zaprotestuje i „oświadczy”, że on biegać tylu kilometrów nie zamierza. Mój tak „oświadczył” kiedy biegałem około 5 km, ale do tego czasu dzielnie mi towarzyszył. Mój pies jednak do najmłodszych nie należy, a i od zawsze dawał do zrozumienia, że jak bezmyślnie wyrzuciłeś patyk to sobie sam po niego idź !

Jeśli już zdecydujesz się wstawać o kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt minut wcześnie to mam dla Ciebie kilka dodatkowych prostych tipów, które możesz wdrożyć żeby „zdobyć” jeszcze trochę czasu dla „nowego Ciebie”. Po pierwsze, monitoruj swoje nowe nawyki. Idealnym będzie do tego darmowa aplikacja Śledzenie Nawyków Loop (https://play.google.com/store/apps/details?id=org.isoron.uhabits) . Aplikacja jest mega prosta więc nie podejmuję się nawet tłumaczenia jej działania, a jeśli chcesz znaleźć coś bardziej skomplikowanego to mam wrażenie, że szukasz sobie wymówki, a rozwiązania. Zainstaluj tę aplikację i po prostu zacznij !

Ogranicz social media ! I tu znowu – nie szukaj jakiś mega skomplikowanych, płatnych aplikacji ! Równowaga cyfrowa w Twoim telefonie będzie idealnym rozwiązaniem, więc ustaw sobie tam po 15 minut na każde z social mediów, z których korzystasz ! Jeśli to dla Ciebie bardzo dużo czasu to znaczy, że ten temat w ogóle nie powinien Cię interesować ponieważ w zasadzie nie korzystasz z social mediów. A co z komputerem ? Idealna będzie odpowiednia wtyczka wyłączająca „feed”. Nie, nie chodzi mi o to żebyś odciął się od świata, ubrał pokutny worek i zamieszał w lepiance. Uwierz, nawet jeśli działasz w social mediach to aż tyle czasu ile w nich przebywasz nie jest wcale potrzebne dla Twojego biznesu ! Jeśli ograniczysz dzienni czas tam spędzany będziesz bardziej selekcjonował to co tam robisz i nie będziesz tracić czasu. Jeśli lubisz rywalizacje zainstaluj sobie też aplikację typu Endomondo, czy Strava – tam będziesz mógł „ścigać się” ze znajomymi co być może będzie dla Ciebie dobrą mobilizacją do działania.

Ok na teraz chyba starczy! Zacznij od tych rzeczy, bo tak czuję, że jeśli przedłużę Ci listę to będzie jedynie idealny powód do poświęcenia 3 miesięcy czasu na decyzję od czego zacząć.


Działaj !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *